Google Trends İle Seo Araştırması

GOOGLE TRENDS

Google Trends Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir. Bu hizmet bize Google üzerinden yapılan aramalar hakkında muhteşem veriler sunar. Mesela belirlediğiniz tarih aralığında Konya’nın Seydişehir ilçesinde hangi aramalar yapılmış, günün sonunda hangi aramalar trend olarak en üstte yer almış ve hangi aramalar dibe demir atmış bu verileri rahat bir şekilde görebileceğimiz gibi anlık olarak trendleri de takip edeceğiniz muhteşem bir alan Google Trends. Ola ki siteniz, sosyal medya hesabınız veya youtube kanalınız ile ilgili stratejinizi değiştirmeniz gerekiyor, bakacağınız ilk yer Google Trends olmalı ki treni kaçırmayın.

Özellikle e-ticaret ile ilgilenenler için Google Trends çok önemli bir veri kaynağı. Mesela anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi tüm sezonluk ve dönemlik satış potansiyellerini buradan takip edip, trend olan ürüne doğru yatırımınızı yaparak karlılığınızı artırabilirsiniz. Google her ne kadar canlı olmasa da sürekli insanların ihtiyaçlarına, meraklarına ve alışveriş zevklerine cevap verdiği için sizin bulmakta zorlandığınız anahtar kelimeleri de size hatırlatacak ve “bu anahtar kelime senin anahtar kelimenden daha iyi bunu kullan” diye uyaracaktır. Profesyonel web sitesi sahipleri anahtar kelimelerinin önemini bildiği için Google Trends vazgeçilmezleri oluyor. Düşünün ki arama motorunun güvencesi ile sunmuş olduğu veriler sayesinde anahtar kelimelerinizi planlıyorsunuz bu gerçekten muhteşem bir öncelik.

Google Trends ile SEO Araştırması

Resimde iki tarafta oklarla gösterilen arama alanına yazmak istediğiniz her ne olursa olsun yazıyorsunuz ve Google Trends size onun (ülkemizde) 2011 yılından itibaren trend olup olmadığını, hangi dönemde trend olduğunu, ne kadar trend kaldığını, hangi ilimizin hangi mahallesinde arattırıldığını, arayanların demografik olarak sınıflarını, aramaların günün hangi saat diliminde fazla olduğunu ve bunun gibi birçok yönüyle önemli veriyi sizlerle ücretsiz olarak paylaşıyor. Geriye size bu veriyi kendinize en uygun şekilde biçimlendirip; en uygun alanda kullanmak kalıyor. 

Google Trends ile SEO Araştırması

Yukarıdaki görselde gördüğünüz ok ile gösterilen kısım günlük arama trendi olup o günün sonunda ölçülen değerlere göre tahtaya yazılmıştır. Arama hacimleriyle birlikte trendi hesaplanarak sıralanmıştır. Google Trends; kullanıcıların kendi alanlarında bilgileneceği ve faydalanacağı tüm verileri sunduğu gibi günlük hayatta olup bitenlere de göz atmasını sağlayarak onların gündemden uzak kalmamalarına yardımcı olmaktadır.

Google Trends ile SEO Araştırması

Yine ok ile gösterilen kısım gerçek zamanlı yani anlık arama trendi olup o an içende yapılan aramalardan derlenen sonuçlara göre yapılmış ve tahtaya arama hacimlerine göre sıralanarak yazılmıştır. Bu durum tabiki haber sitelerinin işine gelmesede nihayetinde Google Trends bu verileri kendilerine indexlenen sitelerden almış olduğu verilere dayanarak sunmaktadır.

Google Trends ile SEO Araştırması

Burada ise 2021 yılı trendleri verilmiş olup; listelenen veriler sadece şahıslar, aramalar ve diziler olarak verilmiştir. Fakat bu sayfadan istediğiniz veriyi çekip bakabilirsiniz. Mesela alışveriş kısmından 2021 yılında en çok satılan ürünü görebilir ve en çok aratılan otomobil markasını da görebilirsiniz. Mesela araç alacaksınız fakat arıza yapıp yapmadığını bilmiyorsunuz. Hemen Google trende gelip yazıyorsunuz x marka aracın y modeli z serisi  kronik arızaları; ve verileri görüyorsunuz gerçek kullanıcıların yapmış olduğu aramalara göre çıkan sonuçlar karşınızda artık karar sizin.

SEO

SEO'nun açılımı “search engine optimization” (arama motoru optimizasyonu) yani web sitelerinin arama motorlarında görünülürlüğünün sağlanması için yapılan optimizasyon çalışmalarının tümüne verilen isimdir. Dünyada yapılan aramaların %73 gibi yüksek bir miktar ile Google da yapıldığı düşünülürse bizim burada bahsedeceğimiz SEO tabiri genel olarak Google arama motoru için yapılacak olan SEO’ dur. Bu bağlamda SEO Web sitemizin olmazsa olmazıdır. Sitemizin Google tarafından bilinir ve tamamen kendine has olan anahtar kelimeleri ile organik olarak aramalarda ön planda çıkıyor olması gerekmektedir. Biz de SEO çalışmalarımızla olaya el atarak Google’ ın sitemizi taramak için göndermiş olduğu botların istediği veriyi istediği yerde bulmasını ve arama terimlerinde sitemizin istediği yerde bulunmasına yardımcı oluyor, arama motoru da bizden istediklerinin kendi dilinde anlayacağı şekilde en önemli noktalardan bilgi sahibi olarak kullanmış olduğumuz anahtar kelimeler ile sitemizi kendine göre optimize ederek bizi yapılan aramalarda ön plana çıkarmasını istiyoruz.

Google Trends İle SEO Araştırması

Google Trends ve SEO ne anlama geliyor biliyoruz peki bunlar nasıl mükemmel bileşen meydana getirebilir? Aslında ikisinin de tanımını anlatırken akrabalıklarını net olarak gördük Google Trends, bizlere popüler konuları bulma konusunda yardımcı olan harika bir araç iken. SEO da sitemizin arama motorumuz yani Google de bilinir ve görünür olması konusunda bize yardımcı olmaktadır. Olay dikkat çekmek olunca konunun ve anahtar kelimenin ne olduğu haliyle önem arz eder. Alakalı ve cezbedici içeriklerle olabildiğince fazla kişinin dikkatini çekmek isteriz. Google Trends ise burada dikkat çekmek için kullanacağımız materyali bize sunar. Biz ise buradan aldığımız verileri sitemize SEO yönüyle işleyerek (gerek içerik, gerek başlık ve gerek anahtar kelime olarak) Google’ ın dikkatini çeker ve aramalarda görünürlüğümüzü artırmış oluruz. Kısacası Google Trends ile neye talep olduğunu öğrenir ve hemen arz oluşturmak için içeriklerimizi düzenler sitemizi optimize ederiz(SEO). 

Dijital pazarlamanın hedefi daima sektörün güncel trendlerinden kar etmektir. Google Trends bize «şu anda trend ne?» sorusunun cevabını verir ve yol haritamızı çizerek işe koyuluruz. Ayrıca SEO için geçmiş yılların bilgilerine sahip olan muhteşem bir kaynaktır Google Trends. Bir konu hakkında fikir elde etmek için arama kutusuna yazdığınız kelimeler ile ilgili yıllar bölünmüş trend bilgileri karşınıza çıkacaktır ki bu veriler sizin için oldukça değerlidir. Özellikle sosyal medya alanında trendleri kullanmak akıllıca olacaktır, çünkü anlık paylaşım yapabileceğiniz bu hareketli ortam size her türlü trendi yakalamanız için ortam oluşturur.

Google ADS için ideal anahtar kelimeyi bulmanıza yardımcı olacağı gibi trendi erken yakalama ve pazardan alacağınız pasta payının boyutunu belirlemede de elinizi güçlendiren bir araçtır Google Trends. Dijital pazarlamacılar her zaman trendlerden haberdar olmalıdır. Hedef kitleniz ve işletmeniz ne olursa olsun, insanlar sürekli Google’ da çeşitli konularda aramalar yapıyor. Bu nedenle, yapılan bu aramaların işletmenize dokunabileceği yerleri tespit ederek alaka düzeyi yüksek anahtar kelimelerle kaçıp giden trendi ve müşterileri yakalamak oldukça önemlidir.

SEO Hakkında diğer yazılarımızıda göz atın.

SEO Nedir?, Neden Önemlidir?

SEO' da 5 Önemli Hareket

 

Hiç Yorum Bulunmuyor


Yorumlarınızı Bekliyoruz